Rozwodzisz się. Myślisz tylko o rozstaniu i o tym, dlaczego nie udało się utrzymać waszego małżeństwa. Czujesz złość na partnera. Nie chcesz już z nim niczego ustalać. Jedyne czego pragniesz, to aby mieć już za sobą ten cały rozwód. Jednak wcześniej, czy później dotrze do Ciebie, że od pewnych spraw nie uciekniesz i musisz je po prostu załatwić. Niestety nie obejdzie się bez tego, aby ponownie spotkać się z partnerem i porozmawiać. Wiemy, że jest to bardzo tresująca sytuacja i za wszelką cenę, chciałabyś tego uniknąć, ale czasami po prostu się nie da. Skoro już podjęłaś decyzję o rozstaniu i nie zamierzasz jej zmieniać, to przyszła pora na to, żeby wreszcie pomyśleć o sobie. Jednak nie jako o żonie, tylko o tym, w jaki sposób odnaleźć się w tej nowej dla Ciebie sytuacji. Z pewnością jest ona bardzo trudna, ale musisz stawić czoła otaczającej Cię rzeczywistości.

Od czego zacząć?

Najpierw trzeba zastanowić się nad tym wszystkim na spokojnie. Zazwyczaj dobrze jest nie podejmować żadnych ostatecznych zobowiązań, ani ważnych decyzji, w czasie pierwszych tygodni po rozstaniu oraz w początkowej fazie rozwodu. Wynika to stąd, że możesz wtedy być bardzo zdenerwowana i pełna wrogości, bardzo negatywnych emocji do partnera. To naprawdę nie pomaga w podejmowaniu rozsądnych decyzji dotyczących Twojej przyszłości. Czasami również przyszłości Twoich dzieci.  Powstrzymaj się szczególnie wtedy, gdy odczuwasz rozpacz w związku z waszym rozstaniem, bo było ono dla Ciebie kompletnym zaskoczeniem. Nie tak wyobrażałaś sobie waszą wspólną przyszłość…Wydaje Ci się, że nie ma żadnego dobrego wyjścia z tej sytuacji i nie myślisz wcale o tym, w jaki sposób zabezpieczyć swoją przyszłość.

Musisz sobie uświadomić, że nie jesteście już razem

Chociaż to brutalne, to na początku musisz sobie uświadomić, że nie ma już was jako pary. Teraz musisz myśleć przede wszystkim o sobie. To Ty jesteś najważniejsza. Zanim zaczniesz jakąkolwiek poważną rozmowę z partnerem, musisz sama odpowiedzieć sobie na pytanie, czego tak naprawdę chcesz i co będzie dla Ciebie najkorzystniejsze? Bez takich przemyśleń nie będzie żadnej konstruktywnej rozmowy. Myśl również o tym, jak pomóc swoim dzieciom, ale nie kosztem siebie, bo to wyjdzie wam wszystkim bokiem.

Co z mieszkaniem?

Pierwszą i najważniejszą kwestią jest ustalenie, gdzie będziesz teraz mieszkać. Możesz mieszkać tam, gdy chcesz. Nie musisz tutaj brać pod uwagę sugestii partnera. Ze względu na dzieci wcale nie musisz nadal mieszkać blisko partnera, co mogłoby być dla Ciebie bardzo dużym obciążeniem psychicznym. Jednak musisz tutaj wziąć pod uwagę dobro dzieci, które na pewno będą chciały nadal spotykać się z tatą. Jednak pamiętaj w tym wszystkim o sobie i swoich potrzebach.

Przeanalizuj sytuację na spokojnie

Niestety rzeczywistość rzadko bywa tak różowa, jak byśmy chcieli. Musisz się przygotować na to, że Twój partner nie zgodzi się na warunki, które byłyby dla Ciebie najbardziej korzystne. Czy myślisz w tej chwili rozsądnie? Czy masz szanse, aby sąd stanął po Twojej stronie w tej kwestii? Przed spotkaniem pomyśl o tym, z czego możesz zrezygnować. Gdy już masz to przemyślane, to możesz przystąpić do negocjacji z partnerem.

Pora na spotkanie

Teraz przyszedł czas na skontaktowanie się z partnerem i ustalenie terminu spotkania negocjacyjnego. Powiedz również, że celem spotkania jest pokazanie mu, jak widzisz pewne kwestie dotyczące przyszłości. Najlepiej spisz sobie wszystko na kartce. Najlepiej jest spotkać się w miejscu publicznym, w którym każda ze stron czuje się neutralnie i jest najmniejsze prawdopodobieństwo, że dojdzie do jakiś awantur. Nie można w czasie takiego spotkania się kłócić, ani odbiegać od tematu. Trzymaj emocje na wodzy. Jeżeli dojdziecie do jakiejś kwestii, w której na tę chwilę zupełnie nie możecie dojść do kompromisu, to dajcie sobie czas. Spotkajcie się na przykład za tydzień po przemyśleniu sprawy. Starajcie się, aby to spotkanie mimo wszystko przebiegało w przyjaznej atmosferze. W końcu obydwoje chcecie coś ustalić i mieć to już za sobą. Kłótnia opóźni i tak to, co nieuniknione.  Jeżeli nie jesteś w stanie samodzielnie porozmawiać z partnerem, to przedstaw swojemu adwokatowi Twoje warunki, które on przekaże współmałżonkowi.

Negocjacje przed rozwodem krok po kroku.