Alimenty to ogólnie rzecz biorąc obowiązek dostarczania środków utrzymania. Może być to również zobowiązanie do dostarczania środków wychowania. Właśnie na tym polega obowiązek alimentacyjny. Prawo stanowi, że obydwoje rodzice powinni utrzymywać dziecko. W praktyce bywa jednak inaczej. Jak napisać pozew o alimenty na dziecko?

 Samotne wychowywanie dziecka nie jest proste

Sama masz na utrzymaniu kilkuletnie dziecko. Do tej pory jakoś sobie radziłaś, ale zaczyna być coraz trudniej. Oczywiście wspominałaś o tym ojcu dziecka, ale nie jest on chętny do pomocy. Kolejne Twoje prośby nie przynoszą żadnego efektu. Zawsze ma jakieś inne wydatki, na przykład remonty samochodu, mieszkania lub niskie zarobki. Czas upływa, Twoje wydatki rosną, a pieniędzy nadal nie masz. Nie musisz błagać o to, co Ci się zgodnie z prawem należy. Chociaż bardzo je kochasz, to nie jest tylko Twoje dziecko. Zastanawiasz się, co powinnaś zrobić w tej sytuacji? Zacznij samodzielnie działać. Skoro ojciec dziecka nie pali się do jego utrzymania, to musisz go do tego zmusić.

 

Napisz pozew o alimenty

W pierwszej kolejności zastanów się nad Twoją sytuacją materialną. Napisz na kartce, jakie są Twoje dochody oraz jaką część pensji przeznaczasz na różnego rodzaju świadczenia, ile pieniędzy zostaje Ci na życie. Na podstawie tych wszystkich informacji, oceń, w jakich warunkach żyje ojciec dziecka. Jeżeli wiesz, ile zarabia to sprawa jest jasna. Co jednak, gdy nie posiadasz takich informacji? Zastanów się nad tym, jakim samochodem jeździ, (utrzymanie nowszych modeli kosztuje naprawdę dużo), gdzie mieszka (na tej podstawie możesz ocenić wysokość czynszu), czy wyjeżdża na wycieczki za granicę. Takie informacje pozwolą Ci na w miarę rzeczywistą ocenę jego obecnej sytuacji materialnej. Nawet, gdy on trzymał się wersji, że ledwie jest w stanie sam się utrzymać. Teraz możesz na spokojnie określić, jaką kwotę alimentów, będziesz chciała dostać.

Jakie informacje powinny znaleźć się w pozwie o alimenty?

Pozew może być napisany na komputerze lub ręcznie. Powinny się w nim znaleźć następujące dane: imię i nazwisko dziecka, a także Twoje dane (jesteś jego przedstawicielem ustawowym), dane pozwanego (ojca dziecka), wartość przedmiotu sporu ( suma alimentów za jeden rok bez odsetek).

 

Uzasadnienie pozwu o alimenty

Swoje żądanie musisz odpowiednio uzasadnić. Opisz dokładnie swoje warunki oraz sytuację materialną ojca dziecka. Podaj jego zarobki, jeżeli posiadasz tego rodzaju informację. Możesz podać również fakty, które świadczą o jego dochodach, na przykład to, że prowadzi działalność gospodarczą. Nie zapomnij napisać w piśmie, że prosisz o przeprowadzenie rozprawy również pod Twoją nieobecność. Może się przecież zdarzyć tak, że z jakiś przyczyn nie będziesz mogła przyjść do sądu w wyznaczonym terminie. Brak takiego zastrzeżenia sprawi, że cała sprawa o alimenty się niepotrzebnie przedłuży.

Jakie dokumenty dołączyć do pozwu o alimenty?

Do pozwu o alimenty powinnaś dołączyć następujące dokumenty:  zaświadczenie o twoich zarobkach,  odpis skrócony aktu urodzenia dziecka, oświadczenie o uznaniu dziecka, pełny odpis aktu urodzenia lub wyrok ustalający ojcostwo, wyliczenie kosztów utrzymania dziecka ( na przykład rachunki za lekcje języka angielskiego lub obóz sportowy). Jeżeli nie chcesz osobiście prezentować swoich racji i nie masz pieniędzy na wynajęcie adwokata, to możesz na rozprawie złożyć wniosek o ustanowienie dla Ciebie adwokata z urzędu. Decyzję w tej kwestii podejmie sąd.

 

Jak złożyć pozew o alimenty?

Pozew o alimenty należy złożyć do sądu okręgowego. To od Twojej decyzji zależy, czy będzie to sąd właściwy dla miejsca zamieszkania ojca dziecka, czy sąd, w którego okręgu ty mieszkasz. Wybierz sąd, do którego będzie Ci łatwiej dojechać. Pozew możesz również przesłać do sądu pocztą listem polecony. Możesz też złożyć go osobiście w biurze podawczym. Pozew musi zostać napisany w dwóch egzemplarzach. Do każdego z nich trzeba dołączyć dokumenty wymienione w pozwie. Do egzemplarza dla sądu – oryginały, do drugiego – kserokopie). Złożenie pozwu o alimenty jest bezpłatne.

Jak wygląda sprawa o alimenty na dziecko?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *